№1 "Барвінок"

ПСИХОЛОГІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОЗВИТКУ ДИТИНИ ЧОТИРЬОХ - П`ЯТИ РОКІВ

Більш широке використання мови як засобу спілкування стимулює розширення кругозору дитини, відкриттю нею нових граней навколишнього світу. Тепер дитину починає цікавити не явище як таке, а причини і наслідки його виникнення. Тому головним запитанням для дитини чотирьох років стає запитання «чому?». Дитина розвивається, стає фізично витривалішою, що стимулює розвиток, витривалості психологічної. Знижується втомлюваність, стає стабільнішим, менше схильним до перепадів. У цьому віці одноліток для дитини набуває більшого значення, і тому з ним ціково. Дитина прагне партнерства в іграх, їй уже нецікава гра «поруч». Складаються переваги за статевою ознакою. Ігрові об’єднання стають більш-менш стійкими.

Потреба в нових знаннях, враженнях, виявляється в допитливості і зацікавленості дитини, дозволяє їй виходити за межі того, що безпосередньо відбувається. Іншими словами, дитина з допомогою словесного опису може уявити те, чого ніколи не бачила. Великим кроком уперед є розвиток здатності до висновків, що є свідченням відриву мислення від безпосередньї ситуації.  Зберігається залежність уваги від емоційної насиченості та інтересу до навколишнього середовища, але розвивається стійкість і можливість довільного переключення. Зменшується чутливість до фізичного дискомфорту. Продовжує активно розвиватися фантазування, в процесі якого дитина включає себе і своїх близьких до ланцюга найнемовірніших подій. Грамотне використання дорослими цих можливостей дитини сприятиме її етичному і пізнавальному розвиткові. Необхідно обгорювати з дитиною її фантазії, включатися в них, пропонувати повороти сюжетної лінії, давати етичні оцінки вчинкам героїв.

Слід звернути увагу на те, що у віці чотирьох-п’яти років недоліки у вихованні сприяють негативним проявам, які поступово вкорінюються і стають стійкими негативними рисами характеру.

ЗАВДАННЯ, ВИХОВАННЯ І НАВЧАННЯ ДІТЕЙ ВІД 4 ДО 5 РОКІВ

- Продовжувати роботу по зміцненню здоров'я дітей, загартовування організму і вдосконалення його функцій.

- Формувати уміння і навички правильного виконання основних рухів. Привчати дітей стежити за поставою у всіх видах діяльності. Виховувати культурно-гігієнічні навички.

- Розвивати самостійність і творчість у руховій активності.

- Розвивати спостережливість і допитливість дітей, продовжуючи знайомити їх з предметами і явищами суспільного життя і природи.

- Вчити виділяти окремі частини і характерні ознаки предметів (колір, форма, величина), продовжувати розвивати вміння порівнювати і групувати їх за цими ознаками.

- Формувати узагальнені уявлення про предмети та явища, вміння встановлювати найпростіші зв'язки між деякими з них.

- Продовжувати виховувати любов до рідного дому, дитячого садка, краю.

- Поглиблювати роботу по збагаченню, уточненню й активізації словника, вдосконалення звукової культури мовлення. Допомагати дітям активно брати участь у бесіді на задану тему, складати розповіді з особистого досвіду, про іграшку, по сюжетній картині.

- Вчити рахувати до 5. Формувати уявлення про рівність і нерівність на основі рахунку і порівняння чисельності предметів.

- Розвивати уявлення про величину знайомих предметів та їх формі.

- Розвивати у дітей інтерес до різних видів ігор; самостійності у виборі ігор; спонукати до активної діяльності.

- Вчити дотримуватися в процесі гри правила поведінки.

- Розвивати в грі мову дітей, збагачувати словник.

- Знайомити дітей з професіями близьких людей, підкреслюючи значущість їхньої праці. Удосконалювати власні трудові вміння дітей.

- Виховувати старанність, прагнення доводити розпочату справу до кінця,  вміння брати участь у виконанні колективних трудових доручень, розуміти значення результатів своєї праці для інших.

- Виховувати скромність, доброзичливість, бажання бути справедливим.

- Вчити дбайливо ставитися до речей, іграшок, книжок.

- Розвивати у дітей естетичне сприйняття навколишнього, морально-естетичні почуття у спілкуванні з природою, в побуті, іграх.

- Формувати вміння розуміти зміст творів мистецтва.

- Виховувати інтерес до різних видів художньої діяльності. Підводити дітей до створення виразного образу в малюнку, ліпленні, грі-драматизації. Вчити виразно читати вірші, співати, рухатися під музику і т. д. В ході розваг і свят залучати дітей до цінностей культури і формувати у них досвід соціальної взаємодії.