Створюємо умови для збереження психологічного і фізичного здоров’я дошкільників

Протягом останніх десятиліть проблема збереження здоров’я дітей увійшла до переліку глобальних проблем, від розв’язання яких залежить подальше існування всього людства. Численні результати соціологічних досліджень, інноваційних зокрема Національною академією медичних наук України (НАМН), засвідчують, що серед дітей дошкільного віку нині спостерігається кількісне зростання функціональних розладів різних органів і системи організму, гострої та хронічної захворюваності, синдрому дезадаптації, вроджених вад розвитку. Щороку також зростає дітей-інвалідів, дітей із розладами психіки та поведінки. Ці тривожні сигнали вкотре нагадують про важливість зміцнення здоров’я дітей ще змалку.

Переважну частину дня сучасна дитина проводить у дошкільному навчальному закладі, тож створення здоров`язбережувального середовища є життєвою необхідністю. Із цією метою слід повсякчас розробляти чи удосконалювати відомі здоров`язбережувальні технології, шукати ефективні засоби, що мають оздоровчий вплив на дошкільників. Для збереження фізичного та психологічного здоров’я вихованців слід використовувати різні оздоровчі технології (пальчикова та дихальна гімнастика, заняття на свіжому повітрі, загартування, футбол-гімнастика, аротерапію.

Збереження здоров’я дошкільників неможливе без дотримання відповідного режиму харчування. Як удома, так і в дошкільному закладі дошкільники неодмінно мають харчуватися збалансовано та повноцінно. Нтні існує достатньо доказів виникнення деяких хвороб виключно через неправильне харчування.

Формування в дітей культурно-гігієнічних навичок – чи не найголовніша умова профілактики захворювань діти мають розрізняти, що корисно, а – що шкідливе для їхнього організму. Їхніми звичками мають стати вміння доглядати за власним тілом та одягом, особистими речами, культурно поводитися за столом під час вживання їжі тощо. І саме це потребує особливої уваги педагогів.

Фізичне і психічне здоров’я невіддільне одне від одного. Психологічне здоров’я дитини дошкільного віку забезпечує повноцінний інтелектуальний, емоційно-вольовий, комунікативний, духовно-моральний розвиток її особистості.

Без розвитку емоційної культури дитини, дотримання психогігієнічних вимог складно підтримувати належний стан здоров’я дошкільника.

Для досягнення емоційного благополуччя дошкільників, насамперед, важливо створити сприятливий емоційно-психологічний мікроклімат у сім`ї. Взаємини з батьками – це для дитини перша сходинка у складний і захопливий світ комунікації. Зважаючи на те, що останніми роками в суспільстві спостерігається зростання рівня міжособистісної конфронтації людей та їх відчуженості, великого значення нині набуває виховання у дітей психологічної стійкості й рівноваги, а також комунікабельності. Усі ці уміння розвиваються безпосередньо під час взаємодії з дорослими і є віддзеркаленням стосунків у сім’ї.

Педагогам важливо донести до батьків вихованців таку істину: протягом життя їхня дитина долатиме труднощі, використовуючи ті стратегії поведінки спілкування, що були сформовані в дитинстві.

Значний вплив на фізичне і психологічне здоров’я дошкільників має часте використання комп’ютера. А оскільки інформаційно-комунікаційні технології стали невід’ємною частиною життя сучасних дошкільників, перед педагогами і батьками постає проблема профілактики негативного впливу цих технологій на організм дошкільника.  Для дітей комп’ютер – це переважно джерело розваг. Тоді як неконтрольоване використання комп’ютера, зокрема інтернету може призвести до формування комп’ютерної залежності. Батькам потрібно пам’ятати, що комп’ютерна залежність  формується швидко і,  на перший погляд, непомітно. Тому важливо бути пильним, щоб не проґавити перші ознаки комп’ютерної адикції у дітей (адикція – це патологічна залежність від чогось, що збільшує ризик розвитку психічних захворювань і пов’язана із особистим чи соціальними проблемами.

Одним із проявів комп’ютерної залежності дошкільника є погіршення його настрою у разі заборони користування комп’ютером. І хоча дитячі  примхи є показником сформованої адикції, їх не варто ігнорувати.

Грамотне використання відповідних комп’ютерних програм сприяє розвитку інтелектуальних та творчих здібностей дитини, а також полегшує роботу вихователя. Звісно використання ІКТ у дошкільному закладі повинні супроводжувати певні превентивні заходи. Оскільки організм дошкільника перебуває на стадії формування і дуже вразливий до впливів зовнішнього середовища, усі учасники освітнього процесу мають знати правила поводження дитини з комп’ютером і контролювати їх дотримання.

Багаторічними медичними дослідженнями доведено, що поширеними негативними наслідками роботи дітей за комп’ютером є погіршення зору та постави. Тому зняття зорової та статичної утоми після занять дошкільника за комп’ютером є важливою умовою профілактичної роботи в дошкільному закладі. Зняттю зорової втоми сприяє проведення гімнастики для очей. А попередження статичної втоми важливо добирати для комп’ютерного класу спеціальні меблі, що відповідають віку дитини і своєму призначенню.

Організовуючи роботу дітей за комп’ютером, варто враховувати й те, що надмірне перебування біля екрану – один із чинників, що сприяє інтелектуальне і фізичне виснаження.

Чинники, що сприяють інтелектуальне та фізичне виснаження дошкільників:

-        порушення режиму дня, сну;

-        надмірне розумове навантаження;

-        перевантаження різними заняттями: музика, іноземні мови, спорт тощо;

-        надмірне перебування за комп’ютером, телевізором;

-        недостатня фізична активність;

-        незбалансоване харчування.

Отже під час збереження   здоров’я дошкільників важливою є кожна деталь - від повноцінного сну до розумового використання інформаційно-комунікаційних технологій. І брати активну участь у цьому процесі мають як педагоги, так і батьки вихованців. Тільки спільними зусиллями ми з вами зможемо виростити фізично та психологічно здорову молодь!