Думка психолога

СКАРБНИЧКА ЦІКАВОЇ

ПСИХОЛОГІЧНОЇ ІНФОРМАЦІЇ...

Адатація  новоприбулих дітей до умов дитячого садка.                       Настає той час в житті кожної дитини, коли вона переступає поріг дитячого садка. Адже, відповідно до ст..4 Закону України «Про дошкільну освіту», дошкільна освіта є обов’язково. Складовою безперервної освіти в Україні.
Адаптація – це пристосування організму до нової ситуації, а для дитини дитячий садок, поза сумнівом, є новим, ще невідомим простором, із новим оточенням і стосунками. Адаптація (з лат. «пристосування») – процес призвичаєння організму, що відбувається на різних рівнях: фізіологічному, соціальному, психологічному. Адаптація – активне засвоєння прийнятих у суспільстві норм і оволодіння відповідними формами спілкування й діяльності.
Чи у всіх дітей однакова поведінка при вступі в садок? Ні. Одні діти впевнені, вибирають гру, йдуть на контакт із дітьми й дорослими, інші – менш упевнені, більше спостерігають, деякі – виявляють негативізм, небажання йти в групу, відхиляють усі пропозиції, бояться відійти від батьків, голосно плачуть.
Причини такої поведінки різні: це і відсутність режиму вдома, й невміння гратися, й не сформованість навичок самообслуговування. Однак основна причина – недостатній досвід спілкування з однолітками та дорослими.
Процес пристосування (адаптації) до дитячого садка проходить індивідуально. Середній строк адаптації дітей раннього віку – 7-15 днів, молодшого дошкільного віку – 2-3 тижні, старшого дошкільного віку – 1 місяць.виникнення у дитини стійкого «адаптаційного синдрому» свідчить про її неготовність до виходу із сім’ї.
            Виокремлюють такі ступені адаптації:
· Легкий – поведінка дитини нормалізується (протягом 10 – 15 днів) – фізіологічна, природна адаптація;
· Середній (протягом 15 – 30 днів) – дитина худне, хворіє, але не важко, без ускладнень;
· Важкий (триває від 2 місяців і більше) – патологічна адаптація

Пам’ятка батькам, дитина яких вперше відвідує дитячий садок

· Давати позитивні настановлення, підтримувати бажаннядитини йти в садок
· Дитина має відчувати повне розуміння між батьками тавихователями, тоді вона швидше звикає.
· У перші дні – короткочасне перебування у групі – 1-2години.
· Не залишайте дитину одну в перші дні відвідування садка,побудьте з нею певний час на прогулянці, до обіду, при потребі - залишитеся начас вкладання дитини до сну.
· Дайте дитині в дитячий садок улюблену іграшку.
· Створіть спокійний, безконфліктний клімат для дитини у сім’ї.
· Наблизьте домашній режим до садкового.
· Навчайте дитину вдома всіх необхідних навичоксамообслуговування.
· Бережіть нервову систему дитини.
· Повідомте педагога про індивідуальні особливості вашогомалюка (як любить засипати, що любить їсти, які продукти харчуванняпровокують алергію і таке інше).
· Проконтролюйте: аби початок відвідування дитячого садка не прийшовся на епікризні терміни: 1рік 3 місяці, 1 рік 6 місяців, 1 рік 9місяців, 2 роки 3 місяці, 2 роки 6 місяців, 2 роки 9 місяців, 3 роки.
· Відвідувати дитячий садок дитині треба лише здоровою.
· Тренуйте систему адаптаційних механізмів у дитини зраннього віку, привчайте її до ситуації, в якій треба змінювати формиповедінки.
· Навчайте дитину вдома всіх необхідних навичоксамообслуговування.